Izolacje natryskowe pianą poliuretanową
Izolacje natryskowe przy wykorzystaniu piany PUR są coraz popularniejsze, przede wszystkim z uwagi na wysoką jakość ociepleń.
Ponadto wykorzystanie pianki poliuretanowej nie niesie dla osób przebywających w pomieszczeniu żadnych konsekwencji zdrowotnych. Pianka ta jest w pełni bezpieczna. Nie emituje ona żadnych obcych zapachów, ani toksycznych substancji. Pianka PUR pozwala na bardzo szybki postęp prac. Doświadczona ekipa może w ciągu zaledwie jednego dnia docieplić nawet kilkusetmetrowe poddasze. Na rynku można spotkać 2 rodzaje piany poliuretanowej układanej natryskowo. Jest to piana zamkniętokomórkowa i piana otwartokomórkowa.
Piana zamkniętokomórkowa
Ten rodzaj piany zbudowany jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Właściwościami podobny jest do polistyrenu XPS.
Można go zastosować w podobnych miejscach, co płyty poliuretanowe czy tradycyjny styropian. Piana ta jest niezwykle lekka i ma dobrą izolacyjność termiczną. Ponadto ma wysoką odporność na wodę i nie przepuszcza pary. Z uwagi na fakt, że po wyschnięciu jest sztywna i twarda jest też bardziej narażona na konsekwencje naprężeń. Stosowana jest do izolacji fundamentów, ścian, podłóg, a także konstrukcji metalowych
Piana otwartokomórkowa
Piana ta w przeciwieństwie do piany zamkniętokomórkowej swoją strukturą przypomina gąbkę.
Ma ona bardzo dobrą izolacyjność termiczną, jednak przegrywa pod tym względem z pianą zamkniętokomórkową. Ponadto cechuje ją lekkość i paroprzepuszczalność. Jej właściwości sprawiają, że jest lepszym izolatorem niż wełna, celuloza czy styropian.